HE Dato' Sri Mustapa Bin Mohamed

Mustapa


HE Dato' Sri Mustapa Bin Mohamed

Minister of International Trade and Industry
Malaysia


Dato’ Sri Mustapa Mohamed was appointed Minister of International Trade and Industry on 10 April 2009. Prior to this appointment, he was the:

  • Minister of Agriculture and Agro-Based Industry from 19 March 2008 – 9 April 2009;
  • Minister of Higher Education February 2006 – March 2008);
  • Minister in the Prime Minister’s Department (2004 – February 2006);
  • Finance Minister II (1998 – 1999);
  • Minister of Entrepreneur Development (1995 – 1999);


Dato’ Sri Mustapa also held several appointments such as:
  • Executive Director, National Economic Action Council (2001 – 2004);
  • Adviser to the Ministry of Finance (2000 – 2001);


From 1991 to 1994, Dato’ Sri Mustapa was the Parliamentary Secretary to the Ministry of Finance and in 1987 – 1991, he was the Political Secretary to the Minister of Finance.

A graduate in economics from the University of Melbourne, Australia Dato’ Sri Mustapa pursued a Master’s degree at Boston University, and began work as an Administrative and Diplomatic Officer in the Ministry of Finance (1974–1980). Later, Dato’ Sri Mustapa lectured at the National Institute of Public Administration (1982–1984) and served as Special Officer to the Minister of Finance (1984–1987), before entering active politics in late 1987.

Academic awards bestowed on Dato’ Sri Mustapa in recognition of his contributions to public service include an Honorary Doctorate of Commerce from the University of Melbourne (1997), and an Honorary Degree of Law by the University of Nottingham (2005). Dato’ Sri Mustapa also went through the Lee Kuan Yew Exchange Fellowship Programme in January 2002. He was awarded an Honorary Fellowship to the National Institute of Public Administration in 1997 and Fellow of the Financial Services Institute of Australia (FINSIA) in 2006.

Dato’ Sri Mustapa is married to Datin Sri Khamarzan Ahmed Meah and has 4 children. He is the author of eight books on the Malaysian economy and national politics.

 

 


Back to speakers